Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURDUR / BUCAK - Oğuzhan Ortaokulu

Okulumuzun Tarihçesi

OkulumuzOkulumuz

   

     Oğuzhan İlkokulu ilçe  merkezimizdeki okulların çekirdeğini temsil etmesi bakımından bugünkü  okullarımızın temeli sayılabilecek, Bucak’ın en eski okulu olan bir mahalle  mektebi niteliğinde Çavuşlar Mah. Camii yanındaki bölümde 1883 yılında açıldı.  Üç sınıfı vardı. 37 yıl 3 sınıflı olarak hizmet vermiştir. 1920 yılında şimdiki  Belediye Mağazaları´nın bulunduğu yerdeki binada beş derslikli olarak eğitime  devam edildi. Okulumuzun ilk adı Bucak Okulu olarak anılmış daha sonra açılan  bu okula, Oğuzhan ismi verilmiş ve halen bu isimle anılmaktadır. Kasabamızın o  zamanki adına hassaten adı konulan Oğuzhan İlkokulu, Bucak´ın sistemli ilk  eğitim kurumudur. 1925 yılında yine Çavuşlar Mahallesi´nde bir bina Kız Okulu  olarak hizmete geçti. Şu halde 1925 yılında kız ve erkek olmak üzere iki okul  vardır. Bu okullar Arap alfabesi ile öğretim yapıyorlardı. Erkek  okulunun başöğretmeni Ali Bey, Kız okulunun başöğretmeni Seher Hanım´dı.

     1928 yılında bugünkü okul  yerine yatılı ve pansiyonlu olarak yeni, güzel bir okul yapıldı. Bu okul Latin  Harflerle eğitim öğretime başladı.  Bu  okul planlı olarak yapılmıştı. İki katlı, 14 odalı, müsamere salonu ve bodrumu  olan çok güzel bir okuldu. Bodrumunda okulun kendini gerektiğinde savunabilmesi  için cephanesi mevcuttu. İlçe merkezindeki bu güzel okula halk dilinde sonradan  uğradığı felaketten dolayı "Yanan Mektep" denmiştir. Yangının sebebi  belirlenememiş, bodrumdaki cephanelerin ısıyla patlamasından dolayı söndürmek  için yaklaşılamamıştır. Okulun yanması ile öğrenciler, okulun kuzeyinde bulunan pansiyon  binasına yerleştirildi.  Böylece bu güzel  okul Yanan Mektep olarak tarihe karışmış, büyüklerinin tatlı anılarında yerini  almıştır.

 

OkulumuzOkulumuz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     1960 yılında Yanan Mektep  yerine yapılan bina ihtiyaçlara cevap vermeyince bir bina daha yapılmıştır.  Böylece iki bina birlikte kullanılarak sorun giderilmiştir. Yukarıda  resmi bulunan bu ek bina halen Halk Eğitim  Merkezince kullanılmaktadır.

Okulumuz

    

1993 yılında temeli atılan ve 1998 yılında hizmete giren yeni bina zemin +3 kattan oluşmaktadır. Yeni bina 2012 yılına kadar Oğuzhan ilköğretim okulu olarak eğitim-öğretim faaliyeti vermiştir. 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilköğretim okullarının ilkokul ve ortaokul olarak ayrılması ile bu bina ilkokul olarak kullanılmaya başlanmış, kız meslek olarak bilinen eski Bucak Meslek Lisesi binası Oğuzhan Ortaokulu binası olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2013-2014 eğitim-öğretim yılına bu bina, yerine yeni okul binası yapılması için yıkıldığından dolayı Oğuzhan İlkokulu´nda devam edildi. 2015-2016 eğitim öğretim yılında yıkılan binanın yerine yeniden yapılan Oğuzhan Ortaokulu binasına geçilmiş, eğitim-öğretime burada devam edilmektedir.

 

Yayın: 2012-12-06 - Güncelleme: 2015-10-31 08:18:54 - Görüntülenme: 1331